کم توجه ای به فلسطین در مسائل بین المللی

20161116185436133290a

کم توجه ای به فلسطین در مسائل بین المللی

20161116185436133290a

رئیس جمهور سابق ترکیه از بی توجهی سایر کشورها منطقه به فلسطین با خبر بود و این موضوع را به روی آورد.

رئیس جمهور سابق ترکیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که مساله فلسطین در بدترین شرایط خود به سر می برد و به کم ترین مساله قابل توجه در امور بین الملل تبدیل شده است.

به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، عبدالله گل، رئیس جمهور سابق ترکیه در کنفرانسی با محوریت مسائل امنیتی در اردن تاکید کرد: سوریه، عراق، یمن و لیبی در وضعیت جنگ های داخلی به سرمی برند و این اختلافات نه فقط به مساله مسلح شدن گروه ها می انجامد، بلکه به شعله ور شدن تروریسم منتهی می شود و این مساله ای است که ما را وا می دارد به  اهمیت صحبت پیرامون صلح فکر کنیم.

وی افزود: تقسیم نشدن این چهار کشور بسیار مهم است و کشورهای منطقه باید پشتیبان یکدیگر باشند.

وی در مورد عراق نیز گفت: در سال ۲۰۰۳، من دست به یک ابتکار عمل زدم و پیامی را به صدام فرستادم و به وی نسبت به خطرهایی که عراق را فراگرفته است، هشدار دادم اما وی به حرف ما گوش نداد.

عبدالله گل در مورد مساله سوریه نیز تصریح کرد: من نصیحت ها و هشدارهای بسیاری دادم و اگر امتیازدهی ساده ای به خاطر ملت صورت بگیرد، مانع از امتیازدهی های کشورهای دیگر می شود اما متاسفانه گفتگوی صمیمانه ای وجود نداشته است.

رئیس جمهور سابق ترکیه در مورد مساله فلسطین نیز گفت: این مساله در بدترین شرایط خود به سر می برد و در صحنه بین الملل کمترین توجه به آن می شود. مردم فلسطین شایستگی زندگی آزادانه و برخورداری از حقوق کاملشان را دارند و راه حل مطلوب در این زمینه برای اسرائیل نیز تضمینی را ایجاد می کند و ضامن ثبات در دیگر مناطق در جهان نیز خواهد بود.

وی گفت که نزاع های مذهبی در خاورمیانه به شکست های بزرگی انجامیده است و بر این اساس، پایان دادن به اختلافات مذهبی امری مهم است که باید به آن توجه کرد.

عبدالله گل در مورد مساله اختلافات میان عربستان و ایران نیز گفت: باید بحران اعتماد میان دو کشور پایان یابد چراکه این دو کشور در مسائل بسیاری مشارکت دارند و همزیستی اهل تسنن و تشیع در دوره های بسیاری رایج بوده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.