افشاگری‌های تکان‌دهنده تحلیل‌گر سوری از بحران در کشورش

ناگفته هایی از حقایق بحران سوریه/ فساد و خیانت عامل سقوط شهرها

فارس: «سامی کلیب» نویسنده و روزنامه‌نگار سوری‌الاصلو در روزنامه السفیر لبنانو حقایق تازه و تکان ‌دهنده‏‏ای افشا کـرده هست که نشان می‌دهد برنامه‌ریزی برای براندازی حکومت سوریه و ایجاد جنگ در ایـن کشور از سـال ها قبل برنامه‌ریزی و برای آن در کشورهای همسایه تدارکات ضروری آماده شده بوده است . سامی کلیب در گزارش خود می‌نویسد: مسلماً همه کسانی که در ابتدای بحرانو اقدام به تظاهرات می‌کردندو مزدور نبودند؛ در بین آن‌ها فقیرو کشاورز و آسیب‌دیده اجتماعی بودن داشتند. یا کسانی که بر خلاف حکومت فکر می‌کردند و به علت طرز فکرشان سـال ‌ها در زندان گذرانده بودند.  با تمام ایـن ‌هاو روایت‌ رسانه‌های غربی را در مورد کشورم باور ندارمو چرا که غرض‌ورزی بالایی در آن‌ها وجود دارد. سازمان شفافیت بین‌المللی در سـال ۲۰۱۰ سوریه را در بین ۱۸۰ کشور از لحاظ فسادو در رتبه ۱۲۷ قرار داده بود. در همـان زمانو روزنامه «لوموند» فرانسهو از احتما ل تبدیل شدن سوریه به یکـی از پیشرفته ‌ترین کشورهای منطقه طی ۱۰سـال پیش‌رو نوشته بود. بشار اسد در آن زمان توانسته بود تا میزان بالایی امید را به جامعه باز گرداندو اما طبقه‌ای از سرمایه‌داران و فاسدان داخل حکومتو مانعی بر سر راه پیشرفت بودند. وی می‌گوید: تمام کسانی که به خیابان‌ آمده بودندو به دنبال دموکراسی یا آزادی نبودند؛ در بین آنها کسانی بودند که علیه حکومت کینه یا اندیشه ات تندروی اسلامی داشتند یا آلت دست بازیگران پشت صحنه و سفارتخانه‌ها قرار گرفته بودند.

افشاگری‌ وزیر دفاع سابق ایتالیا در خصوص بحران سوریه
سامی کلیب در ادامهو اطلاعات جدیدی از نقش عوامل بیگانه در شعله‌ور شدن بحران سوریه و تبدیل آن به جنگ داخلی تمام‌عیار را بیان می‌کند و می‌نویسد: «میشل ریمبو» سفیر سابق فرانسه در چندین کشور آفریقایی در کتاب (طوفان در خاورمیانه بزرگ) اطلاعات عجیبی از دست داشتن عوامل بیگانه در بحران سوریه ارائه می‌کند و می‌گوید:  در ژانویه۲۰۱۴ «ماریو مائورو» وزیر دفاع سابق ایتالیا روایتی از سفرش به کردستان عراق در سـال ۲۰۰۹ را بیان کرد و گفت که در آن سفر مجتمع‌های مسکونی متعددی دیده و پرسیده بود که ایـن همه مسکن برای چه منظوری ساخته می‌شود و در جواب شنیده بود: برای آوارگان جنگ سوریه. در آن زمان هنوز دو سـال تا شروع بحران سوریه مانده بود؛ به معنای دیگـر توطئه علیه سوریه پیش از شروع اتفاقات موسوم به بهار عربی (انقلاب‌های ۲۰۱۱) برنامه‌ریزی شده است . در ایـن کتاب به نقل از وزیر دفاع سابق ایتالیا آمده است: برنامه‌ریزی برای انقلاب سوریه با کمک «برنامه دموکراسی برای سوریه»و سازمان غیردولتی که از طرف «سی آی ای» تغذیه مالی می‌شودو از تابستان۲۰۰۱ شروع شد بود و «دنیس راس» مشاور اسبق بـار اک اوباما کسی هست که توصیه تشکیل «شورای ملی معارضان سوریه» را داده بود.

 فساد و تبعیض و مبـار زه دولت با آن؟!
سامی کلیب در بخش بعدی می‌نویسد: فساد در طول جنگو به گونه‌ای دیگـر خود را نشان داد و «در سه سـال ابتدایی چنانچه در بین بعضی افسران و سیاسیون فساد حاکم نمی‌بودو شاهد سقوط شهرها و مناطق نمی‌بودیم. بعضی از آنها در ازای دریافت پولو مناطق را واگذار یا موقعیت همرزمان خود را افشا می‌کردند. در بعضی مواقع محاصره یک شهر لزوما توجیهات امنیتی نداشت و بعضی از اعضای ارتش خود مانع ورود به شهر می‌شدند تا محاصره به طول بینجامد؛ چرا که قاچاق سلاح و کالا به داخل شهر برای آن‌ها سودهای دیوانه کننده‌ای در بر داشت». وی می‌افزاید: «تمام کسانی که از ارتش جدا شده‌اندو خائن نیستندو بعضی از آن‌ها بخاطر محل زندگـی ‌شان مجبور بوده‌اند که از ارتش جدا شوندو اکنون بعضی از اشخاص داخل
«ارتش ‏آزاد» کماکان با ارتش سوریه در رابطه می باشند ».

 چه انتظاری از دولت سوریه بایستی داشت؟
«سامی کلیب» می‌گوید: «در مناطق تحت تسلط اشخاص مسلحو انسان هیچ ارزشی ندارد مگر به واسطه حکم نمایـن ده خلیفه و تصمیمات ایـن نمایـن ده که هیچ سنخیتی با زمان حاضر و با انسان یت ندارد. سر بریدن‌هاو قطع دست‌هاو سنگسارها و شلاق زدن‌ها به حد ضروری گویای حقیقت امروز است».
وی تأکید می‌کند: «ایـن ظالمانه هست که از یک دولت در حال جنگو انتظار حکومتی آرمانی داشته باشیم. همین که دولت سوریه (و ارتش آن) در مساوی بزرگترین و سیاهترین جنگ جهان ی علیه کشورش پایداری می‌کند خود ضروری است».

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.