نگاهی اجمالی بر آنتی ویروس های ایرانی

خرید آنتی ویروس nod32

آنتی ویروس شید (Sheed)
معرفی

این آنتی ویروس از تلفیق ۲ موتور قدرتمند (NODE32+Avira) جهت اسکن نمودن و پاکسازی سیسـتم مصرف می نماید . محیط آنتی ویروس شید، با ترکیبی از سادگی و ظرافت، رابط فرد ی خیلی مطلوبی را جهت فرد ان فراهم می نماید . در عین حال استفاده و تلفیق موتورهای آویرا و ناد ۳۲، امنیتی بیشتر از هر آنتی ویروس تک موتوره را فراهم می نماید . همین طور مصرف از دو سیستم هوشمند در آن، سرعت و قدرت خوب ی را برای سیستم کاربر ان به ارمغان می آورد. این آنتی ویروس در تست های انجام گرفته بوسیله معتبهتریـن مجموعه تست آنتی ویروس (AV-Comparatives) جهان در کشور اتریش نتایج قابل قبولی کسب کرده است .

ویژگی ها
از خصوصیات ی این آنتی ویروس می توان به سادگی و فارسی بودن آن اشاره کرد که برترین محیط را در دسترس کاربر ان فارسی زبان قرار می دهد. همچنین ظهور رسانی کم اندازه و بدون دردسر که به صورت اتوماتیک از بانک اطلاعاتی آنتی ویروس در صورت اتصال سیستم به اینترنت، به راحتی بارگذاری می گردد را می توان با اهمیت ترین مزیت آن دانست.

سرعت سبکی شید با استفاده از تکنولوژی هوشمند ارتا و سامتا باعث می گردد تا برنامـه اکثرا در بیکاری سیـستم شروع به اسکن و نقد داده ها نماید. همچنین حفاظت ویژه از اتصالات پورهای USB، یکی دیگر از مزیت های این آنتی ویروس است.

معایب
می توان به جرات گفت که آنتی ویروس شید نمی تواند یک امنیت کاملا اطمینان برانگیز را جهت کاربر ان خود به ارمغان اورد، چرا که گاهی از ایرادات و باگ های کوچک است . یکی از موارد ی که معین ا در این آنتی ویروس به چشم می خورد، اسکن ناقص درایورهایی است که از طریق پورت USB به سیـستم متصل می گردند. جهت نمونه، فلش معماری آلوده ای را به سیسـتم متصل کردیم و با این که آنتی ویروس به صورت اتوماتیک شروع به اسکن درایور نمود آن را عاری از هرگونه فایـل مخربی دانست، ولی وقتی به صورت دستی بوسیله همین آنتی ویروس دوباره درایور را اسکن نمودیم، متوجه وجود چند ویروس در آن شدیم !

یکی دیگر از نقاط ضعف این آنتی ویروس، پاکسازی ناقص ویروس ها است که به صورت کامل انجام نمی گیرد و اما احتمال دارد بزرگترین عیب این پروگرام را این مسئله بتوان شمرد که متاسفانه به عنوان برنامـه ی امن و کامل جهت افرادی که به صورت مستمر از طریق ADSL یا WiMAX به اینترنت متصل هستند ، محسوب نمی شود بیشتر برای کاربر انی مناسب است که به صورت خانگی و Dail UP به دور از اتصال دانم به اینترنت، از سیستم خود استفاده می کننند.

تجزیه و تحلیل
این آنتی ویروس با وجود اینکه را یک آنتی ویروس بومی و مستقل قلمداد می نماید ، اما از دو موتور آنتی ویروس خارجی به نام های آویرا و ناد۳۲ استفاده می نماید که این باعث می شود در بومی بودن آن دچار شک شویم. اما می توان شید را بیشتر به عنوان برنامـه ای که هسته آن خارجی و پوسته ایرانی دارد نامید.

آنتی ویروس ایمن (Imen)

معرفی
این آنتی ویروس، اولین آنتی ویروس بومی در کشور است . آنتی ویروسی که با داشتن زبان فرد ی فارسی امکانات کامل کامل در ورژن های مفرق ، می تواند گزینش ی بهتر ی برای فرد ان ایرانی محسوب شود. در واقع قدرت بهتر در کنار امکانات بومی، ارمغان این آنتی ویروس است، تا کاربر ان بتوانند با دغدغه کمتری از همه امکانات این پروگرام مصرف کنند. ضمن اینکه کمپانی تولید کننده این برنامـه ، مجموعه ی پیشرو در ارائه راهکارهای امنیتی نیز است .

ویژگی ها
از خصوصیات ی این آنتی ویروس می توان به محیط فارسی، نصب آسان و به روزرسانی های اتوماتیک مستمر اشاره کرد. در عین حال این نرم افزار مجهز به سیستم علت مبتنی بر لینوکس است و چناچه قبل از نصب مصرف آن، سیستم علت به آلودگی از کار افتاده باشد، می توان از حالتنجات آن مصرف کرده و بدون نیاز به سیسـتم علت ویندوز کار به پاکسازی سیسـتم نمود. همچنین محافظ قدرتمند شبکه، از دیگر مزیت های ایمن است و اما مهمترین ویژگی آن را می توان ارائه در ورژن های مفرق با امکانات متغیر دانست تا کاربر بتواند بسته به نیاز هزینه خود بهتریـن و کاملترین انتخاب را داشته باشد. همین طور به گفته مدیر علت مجموعه فناوری اطلاعات ایران در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۸۹، آنتی ویروس ایمن به عنوان یکی از وسائل های مورد استفاده، جهت مواجهه با ویروس استاکس نت به کار گرفته شده است .

معایب
متاسفانه یکی از بزرگترین معایب ایمن، نماید شدن سیسـتم در وقت اسکن و پاکسازی است. همین طور محیط فرد ی ایمن، چندان جذاب نبوده کاربر را خسته می نماید . اما مهمترین مساله این جا است که ایمن، فایل های کرک بعضی پروگرام ها را غلط ا به عنوان ویروس شناسایی می نماید چرا که کدهای نوشته شده در فایـل های حاوی ویروس و فایل های کرک، نسبتا یکسان هستند ( مشکلی که در نمونه های خارجی نیز کم و بیش قابل مشاهده است ).

این آنتی ویروس دارای ایرادات و باگ های کوچک ویژه به است که در کار با برنامـه کاملا به چشم می آید. ضمن این که گاهی کاربر ان در رابطه با به روزرسانی آن، با اشکال مواجه شده اند (مثل ورژن های سیمرغ هما) که امید است در آینده برطرف شود.

تجزیه و تحلیل
آنتی ویروس ایمن را می توان محصولی کاملا بومی دانست که از این جهت قابل ستایش است. اما نمی توان آن را به عنوان نقطه اتکا فرد ان در قوع حملات جدی انواع بدافزارها به حساب آورد.

سخن پایانی
در این نوشتار سعی بر این بوده تا به صورتی عادلانه، تجزیه نقد مناسبی از این دو محصول داخلی، ارائه گردد. این در حالی است که مطمئنا این کالاها با خصوصیات ی مثبتی که دارند، افق روشنی را جهت آینده برنامـه های امنیتی ایرانی به ارمغان می آورند و به همین دلیل می بایست از زحمات دغدغه های مدیران کارمندان این دو شرکـت امنیتی ایرانی تقدیر نمود. همین طور به احتمال زیاد قیمت مناسب این دو آنتی ویروس در مساوی نمونه های خارجی، برگ برنده دیگری است که می بایست به آن توجه نمود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.