آنتوریوم – FLAMINGO FLOWER

آلوی پیجِن – PIGEON PLUM

آنتوریوم:

آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد، برگهای کمی پهن، سبز تیره به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر است گلها با اسپات قرمز، صورتی، زرد یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می شوند

از وسط اسپات گل آذین سنبله ای بیرون می آید که زرد یا قرمز رنگ است.

دوام گل آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدارمی ماند

آنتوریوم به طور کلی به سرما و آب سنگین نمک دار، حساس است در زمستان می بایست حدود ۶ تا ۸ هفته به آن استآسان داد یعنی میزان آب را کم نمود ه و گرما را ۱۵ درجه سانتیگراد نگه داشت.

آنتوریوم به نور مبوسیله هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی ۷۰ تا ۹۰ درصد خاک اسیدی احتیاج دارد.

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر ۳ هفته یکبار، از اسفند تا آذر ماه مورد مصرف قرارداد. خوبتر است از کودهای آلی استفاده شود.

خاک گلدان آنتوریوم جمله است از تورب با کمی ماسه.

در صورتی که گلدان شما برگهای نو ریز رنگ پریده ای می دهد گلهای آن ظاهر نمی شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. و چنانچه تنها با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط بیشتر شدن گیاه مناسب و کافی نیست، پس آن را به محل پرنورتر ولی دور از اشعه مستقیم خورشید منتقل بکنید . این عارضه احتمالا مربوط به آبکمک خیلی از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای ۱ بار آبیاری کافی است.

برگهای زیاد پر پشت اما بدون گل نشان دهنده غنی بودن زیاده از میزان خاک است . و بایستی در زمستان خاک گلدان را تعویض تعدیل کرد

حمله قارچ به این گیاه لکه های قهوها ی روی برگ ها تشکیل می دهد و بایستی با محلول قارچکش نفوذی سمپاشی صورت گیردو برگهای بسیار زیاد آسیب دیده، حذف شوند

اگر در زمستان هوا خیلی سرد مرطوب باشد برگها زرد شده و به سمت پایین ، می پیچد پس بایستی گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود آبیاری را کمتر کرد در صورتی که برگهای سبز می پیچد هوا سرد خشک است.

برگهای سیاه شده در نتیجه سرمای زیاد، ایجاد می شوند برگهای نازک کم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه است .

چنانچه زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ قاعده آن تشکیل شوند. یعنی حشرات آفت در حال کار است می توانید هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی بکنید با پنبه آغشته به سم زخمها را خیس نمایید.

علت ایجاد رشته های تار عنکبوتی در سطح برگ کنه ریز قرمز است. بایستی با پارچه مرطوب برگهار ا تمیـز بکنید با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در کم شدن آفت تاثیر گذار است

اگر برگها براق بودن را از دست داده اند هـر روز با آب ولرم برگها را پاشی بکنید چون علت این امر می تواند هوای خشک باشد

صدمات فیزیکی برگها را شکافدار و مریض نشان می دهد پس گلدان را از محل پر تردد دور بکنید و برگهای آسیب دیده را قطع نمایید

آنتوریوم رطوبت محیطی را می‌پسندد درجه گرما ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد بهتریـن درجه گرما جهت گل کردن آن است . این گیاه دارای انبوهی از ریشه های آبدار، سست وگوشتی است که به نظر می رسد گیاه را از داخـل گلدان به خارج هل میدهد.به وسیله جداکردن توده ریشه ها در جائی که گیاهان کوچک مجزا درکنار گیاه مادری مشاهده می شوند، تکثیر آنتوریوم صورت می گیرد. هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی بکنید گیاهانی را از کنار پایه مادری جدا بکنید که افزایش فعال داشته برگهای تولید کرده اند. پس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. دقت بکنید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. جهت این منظور یا مرتب مه پاشی بکنید یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.