هتل ها و سوغات مهم شهر مشهد

انگشتر زینت آلات فیروزه عقیق
Turquoise & Agate Jewelry and Ring
فیروزه تراشی عقیق تراشی در استان خراسان رضوی از ارزش و اهمیت والایی برخوردار بوده وزینت آلات ساخته شده با نگین این سنگ ها امروزه درزمره سوغاتی است که زائرین مسافران شهر مشهد به رسم تبرک به شهرهای می برند. کهن ترین سنگ فیروزه در یک کاوش باستان شناسی در نیشابور کشف گردیدکه قدمت آن ۵۵۰۰ سال قبل برآورد گردید. این امر نشان می دهد سنگ فیروزه هزاران سال پیش مورد مصرف جوامع گذشته بوده است. محصولات فیروزه برطبق کیفیت و رنگ نام های مختلف ی که مرغوب ترین آن ها دارای رنگ آبی روشن است. از این سنگ انواع گردنبند، انگشترو ساخته و به بازار عرضه می شود.قدمت تراش روی عقیق هم به سه هزار سال پیش می رسد که بعد از برش سنگ آن را تراش داده پس جلا می دهند. انواع عقیق عبارتند از ایرانی ، یمنی و هندی.

هتل های مشهد

پرچم های مذهبی
Religio Flags
تولید پرچم های مذهبی از عبارت هنرهایی است که به وجود مضجع پاک مطهر حضرت رضا(ع) در مشهد دارای ارزش زیادی است. با این وصف این گونه پرچم ها به عنوان سوغاتی متبرک توسط زائرین ، هیأت های مذهبی استان ها و شهرهای دیگر و کشورهای مسلمان شبیه عربستان ، کویت، هندوست ها پاکستان خریداری می شود تا در ایام سوگواری و دیگر مراسم مذهبی از آن مصرف شود. پرچم های مذهبی بر روی پارچه جیربه رنگ های سبز سیاه تولید شده دارای انواع بزرگ دو چوبه، باریک و تابلویی است که نوع مبوسیله آن به سفر ه صلوات مشهور است . شیوه دوخت آن هم بهروش قلاب دوزی و توپری است که عبارات مذهبی برروی آن ایجاد می شود. نوع دیگر تولید پرچم های مذهبی زری دوزی حروف بریده شده و نوع ویژه مساجد است.

جام چهل کلید
Jam-e-Chehel Keleed
امروزه در فروشگاهها اماکنی که انواع سوغات مشهد عرضه می شود. جام هایی طلایی رنگ به چشم می خورد که برروی چیده شده و در بازار بنا به شکل ظاهری آن به جام چهل کلید مشهور است. گویا این جام بعد از روی کار آمدن خاندان صفوی برای فال و طالع بینی مورد استفاده غیب گویان و فال گیران قرار می گرفت. برلبه باریک جام سوراخ ریزی وجود داشت که چهل قطعه کوچک و باریک مستطیل شکل برنجی منقش به عبارات «بسم الله الرحمن الرحیم» در بندی به صورت کلاف در این سوراخ قرار می گرفت. لبه سطح خارجی جام با نام چهارده معصوم(ع) به خط ثلث به صورت هشت کتیبه مجزا از یکدیگر نقش بسته بود هشت دایره آن ها را از یکدیگر جدا می کرد. زمینه خارجی ظرف با اعداد و حروف سحر آمیز نقش گردیده و در نقطه دیگر آن دعای نادعلی ایجاد شده بود. بنا بر اقوال این جام برای گشایش کار بخت گشایی چله بریدن نوزاد کاربرد دارد. نماد دست بعدها به این جام اضافه شده است.

ادویه هفت قلم
Haftghalam Spice
از عبارت مسائل ی که زائرین به عنوان سوغات از بازارهای مشهد مقدس به شهرهای خود می برند نوعی از ادویه موسوم به «هفت قلم» است که بیشتر در آبگوشت خورشت دیگر غذاهای ایرانی استفاده می شود. این ادویه مخلوطی است از دارچین سماق ،گلپر، زنجفیل،فلفل سیاه، فلفل قرمز و زرچوبه است که مراکز عرضه آن ها به طرز زیبا یی به رنگ های مختلف در کنار نیز دیده می شود. از انواع دیگر آن می توان به ادویه پلویی ادویه هجده رنگ اشاره نمود.

عبای روحانی و نمازی
Ruhani & Prayer Cloaks
دوخت عبای روحانی و نمازی به دلیل اهمیت مذهبی شهر مشهد سبب گردیده زائرین برای تهیه این تولیدات به عنوان سوغات به مراکز عرضه آن ها در بازار رضا مراجعه نمایند. پارچه هایی که از آن ها عبا تولید می شود جنس شامی ، نجفی، بهبهانی، نایینی و…است که به رنگ های قهوه ای سیر و روشن کرم، نباتی، طوسی و سدری روشن دوخته می شود مشتریان آن ها را زائرین از کشورهای عربی تشکیل می دهد. عبای نمازی به صورت یک تکه و عبای روحانی با دو تکه دوخته می شود.

خلعت آخرت
Shrouds
این گونه سوغات بیشتر در اماکن مذهبی، عتبات عالیات اهمیت های ویِژگزینشه عرضه می شود.شهر مشهد هم با وجود حرم مطهر حضرت رضا(ع) از این امر مستثنی نبوده فروشگاههای سوغات این پوشش را با دو طرح مردانه دخترانه به زائرین مسافران مجاوران ارایه می نمایند. برروی خلعت با آب زعفران دعای جوشن کبیر کامل ، زیارت عاشورا دعای چهل مومن ، دعای نور، دعای دوازده امام (ع) و چهار نوشته شده است.

زعفران و زرشک
Barberry & Saffron
زعفران از ارزشمند ترین محصولات کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن عمدتا” در مناطق مرکزی جنوبی خراسان متمرکز شده است . کشور ما از نظر میزان تولید زعفران در جهان مقام اول را دارا است . این گیاه از خانواده زنبقی ها بوده گل های آن به رنگ بنفش کلاله ای به رنگ قرمز تند و قیفی شکل است. این کلاله سه شاخه رنگین دارای رایحه ای دل انگیز بوده و مصارف خوراکی ، دارویی رنگی دارد.
مزارع زعفران مناظر بدیعی را برای گردشگران پیش رو قرار می دهد پس یکی از اصلی ترین سوغات شهر مشهد به شمار میرود که گردشگران زائرین از بازار های شهر آن را تهیه می کنند. اکثرا ” خرید زعفران همراه با زرشک صورت می گیرد. امروزه زعفران به صورت سرگل (ریز)، پوشال نگین(درشت) با ریشه عرضه می شود. زرشک انواع ی دارد که با اهمیت ترین آن ها اناری پفکی (مجـلسی ) است.

انواع خشکبار
FruitVarious Kinds of Dried s
خشکبارها از عبارت تنقلاتی است که از دیر در فرهنگ ذائقه ایرانی وجود داشته و از ارزش غذایی زیادی نیز برخوردار است. پیش از این به دلیل این که شرایط مراقبت بهداشتی مانند امروز برای میوه ها وجود نداشته، میوه ها را بهآموزش های مختلف خشک کرده و دانه های آن ها را هم مراقبت می نمودند. درآموزش خشکبار سازی آب میوه تبخیر گردیده و قند دیگر مواد مغذی آن همچنان حفظ می شود، به این ترتیب بخشی از تنوع و سوغات شهر مشهد به خشکبار اختصاص یافته که می توان از آلو بخارا،آلوچه، لواشک، برگه هلو، انجیر خشک، توت خشک، نخود، کشمش انواع تخمه نام برد.

نقل ، نبات،سوهان
Rock Candy & Pistachio Brittle
نبات محصولی است بولورهای شیره قند باروش های خاصی به دست می آید در دو نوع شاخه کاسه ای به بازار عرضه می شود. نقل نیز بنا به سلایق مختلف در انواع گردویی، بادام زمینی ،بادام درختی، گلاب،گشنیزی و زعفرانی تولید می شود. شکلات زنجفیلی نیز در بین سوغات مشهد خواهان بسیاری دارد. در کنار این گونه شیرینی جات، کاک رضوی به عنوان سوغات ویژه شهر مشهد هم از اهمیت مخصوص ای برخوردار است.

عطریات
Perfumes
استفاده از رایحه دردین اسلام پیشنهاد شده از پیامبر اکرم(ص) در این باره روایات و احادیثی باقی مانده است. زائرین پیش از مشرف شدن به حرم مطهرحضرت رضا(ع) از این گونه عطریات مصرف می کنند. فروشگاه ها و مغازه هایی که از این نوع فرآورده را عرضه می نمایند ، با چیدمان بسیار قشنگ ی ویترین ها در رنگ های مختلف ، عطرهایی با رایحه های گوناگون از گل سنجد، کبری، گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ یاس سفید ارایه می نمایند. عطر حرم ،عطر گل محمدی یاس از بهترین عطریات مذهبی به شمار می رود

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.